Wszystkie zdjęcia zamieszczone na stronie bez podania źródła są własnością prywatną.

Kopiowanie i publiczne udostępnianie zdjęć jest zabronione.

Ciekawe strony:kapol

       W 1932 roku Paweł Sobkowski zakłada w Chodzieży pierwszą w między- wojennej Polsce wytwórnię aparatów fotograficznych. Zakłady Mechaniczne Kamera Polska mieszczą się na zapleczu domu przy ulicy Rynek 20. Fabryka wyposażona w nowoczesne, sprowadzone z Niemiec maszyny rozpoczyna pro- dukcję aparatów o polskiej konstrukcji wzorowanej na niemieckiej myśli technicznej.  Kamery ze znakiem "Kapol" przebojem zdobywają polski rynek - są tanie i dobre jakościowo. A Paweł Sobkowski rozwija firmę i planuje kolejne inwestycje...

       Zapraszamy Państwa w podróż do lat 30-tych ubiegłego wieku. Odwiedzając tę stronę cofniemy się w czasie do przedwojennej Chodzieży, by poznać historię Kamery Polskiej i aparatów, które zatrzymały na starych fotografiach niepow- tarzalny klimat tamtych czasów. 

      P.Sobkowski.jpg

 Na zdjęciu Paweł Sobkowski (w środku) z dziećmi i dalszą rodziną, Chodzież, ok. 1934 r.

 

 

Paweł Sobkowski urodził się 4 października 1890 roku w Margoninie, zmarł 1 lutego 1970 roku w Chodzieży. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Margoninie. W poszukiwaniu pracy wyjechał do Hamburga, gdzie zatrudnił się jako fryzjer. Przez pewien czas mieszkał też w Berlinie będąc wolnym słuchaczem tamtejszego uniwersytetu. Po powrocie do Margonina prowadził własny zakład fryzjerski. Był człowiekiem otwartym na wszelkie nowinki techniczne i bardzo pomysłowym. W swoim zakładzie miał zawsze włączone radio, które przyciągało ciekawych świata klientów. Dzięki dobrze prosperującej fryzjerni otworzył niewielki sklepik. W 1920 roku ożenił się z Zofią z domu Kucza, a w 1922 roku urodził się jego pierwszy syn. Łącznie miał aż dziewięcioro dzieci, siedem córek i dwóch synów. W połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku kupił dom w Chodzieży przy ulicy Rynek 20 i przeprowadził się tam razem z rodziną. W nowym domu ponownie otworzył fryzjernię oraz większy sklep, w którym sprzedawał przybory wędkarskie, dewocjonalia, instrumenty muzyczne, papier, zabawki, perfumy oraz wyroby galanteryjne i fotograficzne. Był radnym, czynnie działał w organizacjach kupieckich. W czasie wielkiego kryzysu ustalał ceny w sklepie według aktualnego kursu franka szwajcarskiego, co pozwoliło mu osiągać zyski pomimo szalejącej inflacji. Zarobione pieniądze zainwestował  w wytwórnię aparatów fotograficznych „Kamera Polska”, która powstała na zapleczu domu przy Rynku 20. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Fabryka wyposażona w nowoczesny sprzęt, własną lakiernię, galwanizernię, stolarnię i introligatornię świetnie prosperowała wypuszczając na rynek kolejne modele polskich aparatów. Pierwsze z nich nosiły nazwę Boleś, następne były Widoki, Druhy i Leny. Powstało ich niewiele, ledwie kilkaset sztuk. Na większą skalę zaczęto wytwarzać aparaty Filma, których w latach 1936-1939 sprzedawano po 10 tysięcy sztuk rocznie. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej przygotowywano się do produkcji nowoczesnego aparatu Ostrowid. Niestety wojna przerwała te prace. W 1939 roku hitlerowcy zarekwirowali fabrykę, cały sprzęt wywieźli do Niemiec, a Pawła Sobkowskiego pobili i wysiedlili razem z rodziną do Włoszczowy. Po wojnie rodzina Sobkowskich wróciła do Chodzieży i zamieszkała w swoim domu na rynku. Paweł Sobkowski aż do śmierci prowadził sklep w tym samym miejscu, co przed wojną. Zmarł w Chodzieży w wieku 79 lat.  

sobkowski-z.jpg

 Na zdjęciu Paweł Sobkowski, Chodzież, ok. 1965 r.